Precízne a odborné spájanie elektrických vodičov je alfou a omegou spoľahlivosti a bezpečnosti všetkých elektrických spotrebičov a rozvodov. Na spájanie vodičov v inštalačných krabičkách sa zvyčajne používajú takzvané svorkovnice, na prepájanie jednotlivých vodičov elektrikári v minulosti používali takzvané „čokoládky“. Dnes je moderné používať rýchlospojky, podľa jednej konkrétnej značky so zaužívaným označením aj „Wago svorky“. Naozaj ide o vhodný spôsob spájania káblov?
Na našom blogu sme už rozoberali bezpečné zapojenie klasického stropného svietidla, špeciálne aj zapojenie bodoviek a samostatne zapojenie svetla v kúpeľni, okrem toho aj všetky základné aspekty rekonštrukcie osvetlenia, označenie a výber kabeláže, ale aj význam montážnych krabičiek. Spájanie káblov je však samostatnou témou, ktorá si zaslúži špeciálnu pozornosť. Nedostatočne pevný spoj môže zapríčiniť nielen nefunkčnosť elektroinštalácie alebo svietidiel, ale aj prehrievanie, iskrenie a riziko požiaru.
Rýchlospojky, ktoré okrem mnohých iných môžete kúpiť aj od najrozšírenejšej značky Wago, sú bezskrutkovým riešením na rýchle spájanie elektrických vodičov bez použitia akéhokoľvek náradia. Vodič stačí vložiť do svorky a zatlačiť klapku, ktorá ho pevne pritlačí na miesto. Rýchlospojky sú mimoriadne odolné a vodič môžete kedykoľvek zase odistením klapky jednoducho vytiahnuť, aby ste mohli svorku použiť inde. Predávajú sa v celej palete rôznych veľkostí aj na väčší počet vodičov alebo na vodiče rôznej hrúbky. Môžete nimi spájať moderné medené, ale aj staré hliníkové vodiče.
Množstvo elektrikárov nedá ani dnes dopustiť na staré skrutkové svorkovnice. Vodič sa do tejto „čokoládky“ zasunie a pevne priskrutkuje vloženou skrutkou. Množstvo modernejších svorkovníc sa predáva spolu s rôznymi krytmi (často aj vodotesnými), vďaka čomu nie je potrebné spoje nijako samostatne izolovať a možno ich použiť aj vonku alebo v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou.
Spájkovanie spojov by ste dnes pri ťahaní novej elektroinštalácie hľadali alebo požadovali od nejakého majstra už len márne. Popravde, v podstate ani nejde o najvhodnejší spôsob spájania vodičov, a to najmä v domácich podmienkach. Hodí sa však na spájanie vodičov v slaboprúdových obvodoch alebo pri výrobe a oprave jednoduchých elektrických zariadení domácimi majstrami.
Ak už máte vodiče pevne spojené, nezabudnite tiež na ich izoláciu. Ak sú vodiče spojené modernými svorkami alebo svorkovnicami, o ktorých sme písali vyššie, väčšinou nevyžadujú špeciálnu izoláciu. Nič však nepokazíte, ak celý spoj obtočíte izolačnou elektrikárskou lepiacou páskou, prípadne nasuniete naň valček/hadičku – skrátka kúsok originálnej elektrikárskej izolácie, ktorú následne utiahnete pomocou sťahovacej pásky, prípadne zohrejte pomocou teplovzdušnej pištole, čím sa celý spoj hermeticky uzavrie v spoľahlivej gumenej izolácii.