Hotová elektroinštalačná krabica, montážna krabička či spojovacia skrinka sa skladá zo štyroch hlavných častí. Tou prvou je samotné telo krabice, najčastejšie vyrobené z plastu, ktoré pripomína veľký uzáver napríklad z bandasky a má v sebe diery na vedenie káblov. Druhou časťou sú skrutky a prípadne aj rozperky, pomocou ktorých je krabička pripevnená k stene. Následne sa v nej nachádzajú privedené káble, ktoré sú zapojené v poslednej, tej najdôležitejšej časti – svorkovnici. Do krabičky sa môže umiestniť aj zabudovaný vypínač na svetlo.
Montážne krabice nájdete na pultoch obchodov či v ponuke e-shopov v niekoľkých vyhotoveniach. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito typmi:
Podomietkové montážne krabice – najrozšírenejší typ krabice, pri ktorom je celé telo schované pod omietkou a vo väčšine prípadov nevidno ani náznak prítomnosti krabičky v stene. Takéto krabičky sa robia aj spojené, napríklad päť kusov, keď vytvoria podklad na budúcu zásuvkovú lištu s piatimi otvormi.
Priznané krabice – celé telo krabice je primontované na stenu. Najčastejšie sa používajú tam, kde nemožno krabicu zapustiť pod omietku. Ich výhodou je, že sa dajú ľahko otvoriť a možno cez ne dopojiť napríklad novú zásuvku.
Krabice sa delia aj podľa veľkosti a typu kabeláže, ktorá je cez ne zapojená. Väčšie krabice s väčšou svorkovnicou sú určené napríklad aj na pripojenie trojfázových spotrebičov. Existujú aj montážne krabice s keramickým telom, no vo väčšine prípadov úplne postačia tie plastové.
Drážkovanie žľabov na nové káble a hĺbenie otvorov na montážne krabičky a vypínače v betónových panelových domoch nie je žiadna sranda. Na vyhĺbenie dostatočne veľkého otvoru sa používa špeciálny výkružný vrták s priemerom 10 a viac centimetrov. Dieru je spravidla potrebné vyhĺbiť aspoň do hĺbky 5 centimetrov. Oveľa jednoduchšie sa tieto otvory pripravujú v tehlových, kvádrových alebo drevených domoch. Práve v drevodomoch však treba o umiestnení krabičky uvažovať vopred a nevyhĺbiť dieru do nosného hranola, ale len do (ideálne nehorľavej) izolácie.
Krabičky je vhodné do pripravených otvorov buď priskrutkovať, alebo ich zadnú stenu prilepiť trochou malty, „purpeny“, lepidla alebo silikónu. Krabička by mala v stene pevne držať, aby poskytla stabilnú oporu pripojeným káblom. Krabičky však môžete k stene prirobiť napevno až po tom, čo zapojíte celú kabeláž. Hlavne vo väčšej výške sa káble jednoduchšie pripájajú s krabičkou, ktorá visí na prístupnejšom mieste, nie niekde rovno pod stropom.
Správne pripojenie kabeláže v montážnej krabičke je už skôr úloha pre elektrikára. Krabičky sa používajú aj na rozvod káblov pri stropných LED svietidlách, LED paneloch, bodovkách, ale hlavne zásuvkách. Z jednej krabičky môže byť napájaných viac zásuviek a svietidiel, no je potrebné dodržať, aby istič, do ktorého je krabička (a všetky pripojené spotrebiče) zvedená, zvládol aj situácie, keď zapnete všetky naraz. Krabičky sa preto používajú skôr ako zastávka na ceste k zásuvkám, kde neočakávame veľký odber. Spotrebiče ako rúra, bojler a ďalšie, ktoré majú vysoký odber elektriny, by mali byť pripojené priamo k ističu jedným káblom bez prerušenia.