sk
Blog
Ako správne zapojiť bodové svetlá?
09 Aug 2022  /  Rady a tipy

Ako správne zapojiť bodové svetlá?

Ako zapojiť bodové svetlá?

Ak sa rozhodnete pre výmenu vašich klasických lustrov a iných svietidiel v domácnosti za LED alternatívy, ktoré sú oveľa úspornejšie, nečaká vás žiadna špeciálna prerábka. Na začiatok stačí, ak demontujete staré svietidlá a pomocou schémy, ktorú si opíšeme nižšie, pripojíte nové LED stropné svietidlá. Zapojenie jedného svetla vám nezaberie viac ako 5 minút.

 

Bezpečnosť pri zapojení

Pri AKEJKOĽVEK manipulácií s elektroinštaláciou je potrebné vypnúť prívod napätia v hlavnom rozvádzači a následne aj SKONTROLOVAŤ, či ste vypli správny istič. Na to slúžia špeciálne skúšačky, respektíve testery napätia. Na montáž používajte elektrikárske skrutkovače s ochranou, prípadne aj bezpečnostné rukavice. Odhalených vodičov sa NIKDY nedotýkame.

 

Schéma zapojenia bodových svetiel

Zapojenie akéhokoľvek svietidla úzko súvisí so spomínaným zapojením vypínača. Pri jednoduchom zapojení (jedno svietidlo + jeden vypínač) vám postačia dva vodiče – fáza a nulák. Výsledná schéma je vlastne len jednoduchý okruh – prívod napätia z elektrického zdroja do svietidla, následné prepojenie cez vodič k vypínaču, a na záver uzavretie obvodu nulákom z vypínača späť k zdroju. Ak máte elektroinštaláciu hotovú, tak vám pravdepodobne zo steny trčí kábel s dvomi vodičmi. Hnedý alebo čierny je fáza, modrý býva neutrálny (nulák).

 

Kto môže manipulovať s elektroinštaláciou?

Odborné zapojenie elektrických spotrebičov a ďalších zariadení, ktoré sa takpovediac nedávajú do zásuvky, by mala vykonávať len kvalifikovaná osoba. Požadované je minimálne základné vzdelanie v odbore elektrotechnik. Ak sa do takého zapojenia pustíte bez príslušného vzdelania a skúseností, riskujete nielen zranenia, ale aj skrat či dokonca požiar domu.

 

Zapojenie viacerých bodových svetiel v rade

Mierne zložitejšie je zapojenie viacerých bodových svetiel, keďže jedna bodovka by nám neposkytla dostatočný svetelný výkon pre osvetlenie celej miestnosti. Prepájanie takýchto svetiel prebieha najčastejšie nad sadrokartónom v znížených stropoch. Vysvetlenie konkrétnej schémy by bolo trochu komplikovanejšie. Čo však musíte vedieť je, že takéto svetlá sa zapájajú paralelne, nie sériovo. Pri sériovom zapojení by jednotlivé bodovky nemali prístup k dostatočnému napätiu, čo by sa mohlo odraziť práve na zníženom svetelnom výkone.

Ako funguje paralelné zapojenie svietidiel vám najlepšie vysvetlí nasledujúce krátke názorné video:

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia