sk
Blog
Videonávod: Ako zapojiť vypínač na svetlo?
13 Jul 2022  /  Rady a tipy

Videonávod: Ako zapojiť vypínač na svetlo?

Ako zapojiť vypínač na svetlo

Zapojenie klasického vypínača na stenu pre ovládanie svetla je spolu so zapojením svietidla alebo klasickej zásuvky jednou z najjednoduchších prác okolo elektroinštalácie. Aj pri takejto jednoduchej úlohe však hrozí veľké nebezpečenstvo zranenia elektrickým prúdom. V princípe by sme zapojenie vypínača mohli rozdeliť na nasledovné kroky:

  1. Vypnutie prívodu elektriny

  2. Kontrola stavu napätia

  3. Demontáž starého vypínača

  4. Montáž nového vypínača

  5. Opätovné zapnutie prívodu elektriny

  6. Test funkčnosti nového vypínača

Bezpečnosť pri práci

Pri akomkoľvek zásahu do elektriny je bezpečnosť úplne na prvom mieste. Pred akýmkoľvek vŕtaním sa v kábloch vypnite nielen istič, ktorý napája konkrétny elektrický obvod, ale aj hlavný istič, respektíve prúdový chránič. Aj napriek vypnutým ističom sa nikdy holými rukami nedotýkame odhalených vodičov.

 

Potrebné vybavenie

Na bezpečné zapojenie zásuvky budete potrebovať aj nejaké to vybavenie. Nezaobídete sa bez poriadneho skrutkovača s krížovým bitom veľkosti 1, ktorý by mal mať aj ochranu proti napätiu. Bežne kúpite skrutkovače aj s ochranou do 1 000 V.  Okrem neho sa vám hodí aj skúšačka, respektíve tester/detektor napätia, pomocou ktorého si môžete overiť, či vo fázovej žile neostalo napätie a nevypli ste zlý istič.

 

Kto môže vykonávať zásahy do elektroinštalácie?

Ako sme spomínali vyššie, zásahy do elektroinštalácie by mala vykonávať len osoba s aspoň základným elektrotechnickým vzdelaním. Ak sa budete hrabať vo vodičoch bez neho, hrozí vám úraz, ale aj zlé zapojenie, čo môže vyústiť aj v neželaný požiar. Po väčšom zásahu (napríklad výmene všetkých vypínačov, zásuviek v domácnosti) odporúčame objednať návštevu revízneho technika.

 

Videonávod pre zapojenie vypínača

Nebudeme vás tu zaťažovať schémami pre zapojenie, ak do nich nepozeráte denne, pravdepodobne sa vám budú zdať nezrozumiteľné. Oveľa lepšie bude, ak si pozriete tento praktický videonávod.
 

 

Schodiskové vypínače a ovládanie svetla z viacerých miest

Špeciálnym prípadom sú takzvané schodiskové vypínače, prípadne ovládanie svetla viacerými vypínačmi (napríklad LED osvetlenie na veľkých halách či chodbách). Ak ste doma rozobrali starý vypínač a zo steny sa na vás usmieva napríklad 5 vodičov miesto dvoch, pravdepodobne sú v dome ďalšie miesta, z ktorých je možné dané svetlo ovládať. Zapojeniu takýchto vypínačov sa však budeme venovať v samostatnom článku.
 

Smart riadenie osvetlenia

Riadenie LED osvetlenia môže byť aj inteligentné. Mimoriadne praktické sú senzory pohybu a svetelné senzory. Obľúbiť si môžete napríklad aj dotykový bezdrôtový ovládač, ktorým sa dajú ovládať a stmievať svetlá alebo riadiť celé scény. Ovládač stačí pripojiť do elektrickej scény.
 

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia