sk
Blog
LED čip, SMD LED, Power LED, DIP LED – vyznáte sa v terminológii?
13 Jul 2022  /  Rady a tipy

LED čip, SMD LED, Power LED, DIP LED – vyznáte sa v terminológii?

LED

LED je skratka anglického Light-emitting diode, čo môžeme preložiť ako „dióda vyžarujúca svetlo“. U nás sa môžete stretnúť aj s výrazmi ako LED dióda. Správny slovenský názov je luminiscenčná dióda alebo svetelná dióda, no používa sa aj elektroluminiscenčná dióda.
 

LED čip

LED čip je v podstate súčasť samotnej LED diódy a existuje niekoľko druhov LED čipov. Tie sa od seba líšia nielen po konštrukčnej stránke, ale aj využitím. Niektoré sa využívajú v LED svietidlách, iné naopak v zobrazovacích zariadeniach.
 

SMD LED

SMD je skratka pre anglický názov surface mounted devices, čo znamená povrchovo montované zariadenia. Ide o moderný a v súčasnosti najširšie využívaný typ LED čipov. Majú vynikajúci uhol vyžarovanie stupňa a nadpriemernú životnosť oproti iným typom LED čipov.
 

Power LED

Oproti SMD LED je tento typ LED čipov zastaralejší a jeho hlavnou nevýhodou je slabý uhol vyžarovania svetla. Je však dostatočne výkonný a má tiež dlhú životnosť. Používa sa najmä v bodových svetlách do domácnosti, ale aj v ručných svietidlách, ako sú čelovky či klasické „baterky“.
 

DIP LED

DIP je skratka pre anglické direct in-line package, čo v doslovnom preklade znamená priamo zapojený balík. Ide o jeden z najstarších druhov LED čipov a v súčasnosti už sa takmer nepoužíva. Nájdete ho však napríklad na lacnom vianočnom osvetlení a používal sa aj v automobilovom priemysle – napríklad na budíkoch.
 

OLED

OLED je skratka z anglického organic light-emitting diode, čo doslovne znamená organická elektroluminiscenčná dióda. Je to LED dióda, v ktorej sa na vyžarovanie svetla používajú aj  organické látky. Táto technológia je najčastejšie používaná vo svete najnovších smart televźorov.
 

QLED

QLED je skratka pre anglický názov quantum dot light-emitting diode, čo znamená, že televízory využívajú veľmi odolnú vrstvu takzvaných kvantových bodov. Vďaka tomu sa QLED televízory môžu pochváliť najvyššou hodnotou jasu na trhu v porovnaní s OLED či inými technológiami.
 

AMOLED

Podľa spôsobu zapojenia sa OLED displeje sa delia aj na pasívne alebo aktívne, a teda active-matrix OLED, respektíve AMOLED. S týmto termínom sa najčastejšie stretnete pri kúpe smartfónu. Táto technológia sa využíva pre získanie lepšieho rozlíšenia na malom displeji.
Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia