sk
Blog
Viete, akú spotrebu wattov má vaša LED žiarovka? Čo sú watty, kWh či volty?
04 Apr 2022  /  Rady a tipy

Viete, akú spotrebu wattov má vaša LED žiarovka? Čo sú watty, kWh či volty?

Výkon a spotreba spotrebičov

Pri mnohých elektrických spotrebičoch nájdete často dva údaje  – výkon a príkon. Príkon nám v podstate ukazuje, koľko elektrickej energie spotrebuje konkrétne zariadenie za jednu hodinu. Pri mnohých zariadeniach sú tieto údaje nesprávne. Výkon a príkon nás zaujíma napríklad pri výbere elektrických ohrievačov (kedy nám príkon ukáže ich spotrebu a výkon zase množstvo vyrobenej tepelnej energie). Pri svietidlách sa teda primárne orientujeme na príkon, aj keď je zaužívané tento údaj označovať ako výkon.

 

Výkon vo Watt na kWh

Príkon, alebo teda výkon sa udáva vo Wattoch. Ak má napríklad LED žiarovka výkon 15 wattov, znamená, že za hodinu svietenia zožerie 15 Wh (watthodín) 0,015 kWh (kilowatt hodín). Práve minuté kilowatt hodiny sú údaj, ktorý nás zaujíma na faktúrach od nášho dodávateľa elektrickej energie.

 

Koľko elektriny taká žiarovka zožerie?

V závislosti od poskytovateľa energie, denného a nočného prúdu, rozdielnej lokality na Slovensku, ale aj vybranej tarify sa cena za jednu kWh výrazne odlišuje. V priemere to však môže byť okolo 9 centov. Ak má nejaký spotrebič výkon 1 000 wattov, za hodinu minie jednu kilowatt hodinu energie v hodnote 9 centov. LED žiarovka s výkonom 15 watt by musela svietiť viac ako 66 hodín nonstop, aby minula energiu v hodnote 9 centov.

 

Prevod voltov na watty

Množstvo ľudí sa často pýta aj na to, koľko potrebuje alebo zožerie konkrétne svietidlo voltov. Volty však označujú hodnotu napätia v elektrickej sieti. Na Slovensku máme štandardne väčšinu spotrebičov prispôsobenú na napätie 220/240 alebo 380/400 voltov. Napätie jeden volt medzi koncami vodiča dostaneme vtedy, ak elektrický prúd o jednom ampére dodáva výkon 1 watt.

 

Kalkulačka watt

Ak chcete zistiť, koľko môžete napríklad ušetriť pri výmene vášho klasického osvetlenia za LED svietidlá, poslúži nám na to jednoduchá kalkulačka. LED svietidlá nám poskytnú rovnaký svetelný tok pri 10-násobne nižšom výkone, ako klasické žiarovky. Ak spotrebujete mesačne 100 kWh len na svietenie s klasickými žiarovkami, s LED-kami by to bolo len niečo cez 10 kWh.
 

Navyše LED čipy majú násobne vyššiu životnosť a nízku cenu, čo vaše náklady na osvetlenie ovplyvní ešte výraznejšie. Pri veľkých parkoviskách či budovách, v ktorých sú potrebné stovky až tisícky LED priemyselných svietidiel s vysokým výkonom, vám môže výmena svietidiel za LED-ky ušetriť stovky až tisícky eur mesačne.

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia