sk
Blog
Ako vybrať a kam umiestniť solárne LED svietidlo?
31 May 2023  /  Rady a tipy

Ako vybrať a kam umiestniť solárne LED svietidlo?

Na začiatok je potrebné povedať, že iba LED technológia dáva so solárnymi svietidlami zmysel. LED svietidlá majú totiž oproti iným starším technológiám až 10-násobne nižšiu spotrebu energie. V praxi to znamená, že ak aj kvalitné solárne LED svietidlo s výkonným panelom a veľkokapacitnou batériou dokáže svietiť pri plnom nabití napríklad 10 hodín, v prípade staršej technológie by to bolo len okolo hodiny. 

 

Typy solárnych svietidiel

Solárne svietidlá si môžeme neoficiálne rozdeliť do troch samostatných kategórií:

 

Tou prvou sú dizajnové solárne svietidlá, ktoré sa bežne predávajú za pár eur v záhradných potrebách, stavebninách alebo predajniach s nábytkom. Tieto svietidlá plnia čisto estetickú funkciu, no môžete nimi napríklad vyznačiť záhradný chodník (podobne, ako sa vytyčujú pristávacie dráhy pre lietadlá) a aj pri presune v noci vám síce neposkytnú dostatok svetla, no môžete sa medzi nimi bezpečne pohybovať.

 

Druhým typom sú solárne svietidlá, ktoré však sú aj napojené na verejnú distribučnú sieť. Najčastejšie sa s takýmito svietidlami môžete stretnúť v mestách vo forme LED verejného osvetlenie, výstražného LED osvetlenia (napríklad pre upozornenie vodičov na prechod pre chodcov) a podobne. Svietidlá si počas dňa dobíjajú vstavanú batériu a v noci z nej ťahajú potrebnú energiu. V prípade krátkych zimných dní však pokojne môžu ťahať energiu zo siete, keďže pri verejnom osvetlení, a obzvlášť na miestach, ako sú priechody pre chodcov, nepripadá do úvahy, aby svetlá nesvietili.

 

Posledným typom sú naozaj autonómne solárne svietidlá, v podstate akési ostrovné systémy pre miesta, na ktorých je potrebné zabezpečiť plnohodnotné osvetlenie aj bez prítomnosti distribučnej siete. Najčastejšie ide o rôzne odľahlé objekty, horské chaty, ale aj rekreačné chatky, staveniská, táboriská a podobne. Tieto svetlá majú vyšší výkon, kvôli čomu musí byť aj samotný solárny kolektor oveľa väčší.

 

Mohli by sme spomenúť aj svetlá, ktoré sa nachádzajú vo vnútri rôznych rekreačných chatiek v prírode. Tie sú však všetky napojené na jednu centrálnu batériu a sériu fotovoltických panelov, a tak nejde v pravom zmysle o solárne svietidlá. 

 

Na akých miestach sú solárne svietidlá najlepšou alternatívou?

Aby ste mohli oceniť kvality a výhody solárneho osvetlenia, nemusíte spadať ani do jednej z vyššie vymenovaných skupín. Chceli by ste napríklad zabezpečiť osvetlenie okolo domu, na príjazdovej ceste k domu, pri novo-postavenom domčeku alebo altánku vzadu v záhrade, no nechce sa vám rozkopávať polovicu pozemku kvôli ťahaniu káblov? Stačí si kúpiť vhodnú solárnu LED lampu, primontovať na potrebné miesto a máte hotovo.

 

Batérie pre solárne svietidlá

Väčšina solárnych svietidiel má vstavané batérie a vy teda len ťažko ovplyvníte ich kvalitu a životnosť. Nanešťastie, ak sa pokazí batéria, znamená to väčšinou aj koniec životnosti solárneho svietidla. Ak napríklad používate solárne svietidlá na záhrade len sezónne (počas leta), na zimu ich uschovajte niekam do garáže alebo do pivnice. Silný mráz dokáže výrazne znížiť životnosť a kapacitu batérie, a v zime asi veľa voľného času vo večerných hodinách na záhrade aj tak nestrávite.

 

Montáž a orientácia solárnych svietidiel

Aby boli solárne svietidlá naozaj účinné, je potrebné ich umiestniť tak, aby na ne v ideálnom prípade svietilo Slnko od svojho východu až po západ. Ak je to možné, vyberte si taký typ LED svietidla, pri ktorom sa dá fotovoltický panel, ale aj smer svietenia LED reflektoru nastaviť individuálne. V takom prípade môžete svietidlo namontovať napríklad na západnú stenu domu, panel otočiť na juh a svietidlo nasmerovať na sever.

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia