Pri rekonštrukcii bytu, stavbe domu, ale aj iných budovateľských prácach, ktorých súčasťou je položenie nového vedenia a elektroinštalácie, je otázka dôslednej organizácie káblov skutočne kľúčová. Neprehľadné a chaoticky rozmiestnené zväzky kabeláže sú nielen neestetické, ale môžu predstavovať aj nebezpečenstvo. Ukážeme vám, ako si môžete vybrať vhodné držiaky na káble, aké rôzne alternatívy existujú a aké sú ich výhody. Pomocou týchto tipov môžete zabezpečiť káble pred opotrebovaním, zamotaním či poškodením ich izolácie. Vďaka profesionálnemu upevneniu elektroinštalácie ušetríte svoj čas, starosti, ale aj financie.
V predchádzajúcich článkoch na našom blogu sme sa už venovali osadeniu elektroinštalačnej krabice, montáži LED svietidiel v kúpeľni alebo inej miestnosti s vlhkosťou, ale aj označeniu rôznych typov kabeláže či bezpečnému zapojeniu vypínačov. Celá bezpečnosť a spoľahlivosť elektroinštalácie však začína pri rozvodnej skrini (o ktorej pripravíme samostatný článok) a správnom vedení všetkých vodičov od ističov k vypínačom, svietidlám, zásuvkám či k spomínaným krabičkám a rozdeľovačom. V moderných novostavbách je týchto káblov násobne viac ako pred desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Kedysi stačili v každej miestnosti jedna až dve zásuvky, vypínač na svetlo a jedno centrálne svetlo. V dnešných domoch sa stretávame s takými hrubými zväzkami káblov, ktoré vychádzajú z rozvodnej skrine, že technická miestnosť vyzerá na prvý pohľad skôr ako rozvádzač pre nejakú elektráreň. Pri väčšom množstve káblov je teda oveľa dôležitejšia aj ich správna organizácia.
Neporiadok v hrubej elektroinštalácii môže spôsobiť množstvo problémov. Medzi tie najčastejšie patria:
V závislosti od konkrétneho druhu káblov, ostatných stavebných postupov na danej stavbe či rozsahu elektroinštalácie sa používa množstvo rôznych držiakov na káble. Na pultoch obchodov a e-shopov nájdete najčastejšie tieto:
Skúsený elektrikár má vedenie jednotlivých káblov v malíčku. Ak sa však z rôznych (najčastejšie finančných) dôvodov rozhodnete pre vedenie elektroinštalácie svojpomocne, dodržiavajte aspoň nasledujúce zásady. Vedenie káblov si vopred naplánujte (spýtajte sa odborníka, ako ďaleko má byť vytýčená zásuvka napríklad od zdroja vody a podobne) a vyberte vhodné ochranné prvky a držiaky na ich pripevnenie. V prípade, že cestu na kábel drážkujete do steny, dajte pozor, aby ste nepresekli už existujúce káble. Finálne zapojenie novej zásuvky, svietidla a ich pripojenie k ističu nechajte radšej na odborníka. Káble je potrebné už pri položení poctivo pripevňovať a ideálne aj označovať. Pomocou štítka pomenujte kábel na začiatku aj na konci (napríklad 01 – obývačka, zásuvka č. 1) a označenie zapisujte aj do dokumentu, aby ste sa v kábloch vyznali aj o 20 rokov.
V moderných drevodomoch, zruboch, ale aj populárnych slamených domoch je zle namontovaná elektroinštalácia väčším rizikom ako v murovaných stavbách. Použitie samozhášacích káblov, ich vedenie v chráničkách, ale aj odborné zapojenie každej zásuvky sú tými najlepšími preventívnymi opatreniami pred vznikom požiaru. Pred svojpomocným pokladaním kabeláže podľa tohto návodu však odporúčame poradiť sa s elektrikárom, ktorý má stavbu alebo rekonštrukciu na starosti.