sk
Blog
Aká je ozajstná životnosť LED svietidiel?
28 Dec 2021  /  Rady a tipy

Aká je ozajstná životnosť LED svietidiel?

Životnosť LED svietidiel

Technológia LED žiaroviek je absolútne odlišná od tých klasických. Napríklad 6 wattová LED žiarovka má rovnako vysokú svietivosť, ako 60 wattová žiarovka. V princípe však spotrebuje desaťnásobne menej energie za rovnaký čas svietenia. Klasické žiarovky spotrebujú veľkú časť energie na výrobu tepla, čo pri LED-kách odpadáva.

 

Doba prevádzky LED žiaroviek

Priemerná doba prevádzky klasickej žiarovky je okolo 1 000 hodín. Ak svietite napríklad 4 hodiny denne od 18:00 do 22:00, žiarovka  vydrží 250 dní. V prevádzkach, kde sa vyžaduje 24-hodinové svietenie (ako sú napríklad trojsmenné prevádzky), by tak klasická žiarovka vydržala sotva 6 týždňov. Avšak, zapínaním a vypínaním sa jej životnosť ešte viac skracuje. LED žiarovky vydržia pokojne aj 50 000 hodín. Niektoré modely môžu však dosiahnuť aj dvojnásobnú životnosť. Napríklad bežné LED stropné svietidlo UP207 pre interiér domov a bytov dosahuje životnosť až 70 000 hodín.

 

Odolnosť LED svietidiel

Životnosť LED svietidiel sa predlžuje aj vďaka ich vyššej odolnosti. Kým klasickú žiarovku sa vám podarí rozbiť aj vtedy, keď sa na ňu trochu škaredo pozriete, LED žiarovky vydržia aj hrubšie zaobchádzanie – sú odolné voči otrasom a aj odolnosť proti mechanickému poškodeniu je vyššia, a to najmä u modelov, ktoré sú určené do extrémnych podmienok – od priemyselných objektov až po výbušné prostredie.

 

Modely s najvyššou životnosťou

Priemyselné LED svietidlá majú často životnosť aj viac ako 110 000 hodín, napríklad ako LED UFO High Bay LF. Takáto životnosť vám zabezpečí naozaj dlhý interval výmeny svietidiel aj pri spomínanej 24-hodinovej prevádzke. Svietidlá sú určené do skladovacích priestorov a priemyselných hál, kde musia občas vydržať aj nejaké to šťuchnutie a nerozbiť sa.

 

Koľko je to rokov?

Pri životnosti viac ako 110 000 hodín vám LED svietidlá naozaj vydržia množstvo rokov. Ak by ste ich využíval 24 hodín denne vydržia viac ako 4 583 dní, čo je viac ako 12 a pol roka. 12 a pol roka nemusíte riešiť výmenu osvetlenia, jeho nákup, likvidáciu toho starého a podobne. Ak by ste však svietili len 8 hodín denne, životnosť sa, samozrejme, strojnásobí.

 
Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia