sk
Blog
Svietivosť LED žiaroviek – závisí od výkonu?
08 Feb 2022  /  Rady a tipy

Svietivosť LED žiaroviek – závisí od výkonu?

Svietivosť LED žiaroviek a kandela

Svietivosť konkrétnej žiarovky, čipu či celého modelu svietidla sa udáva v kandelách a veľmi často si ľudia svietivosť zamieňajú za lúmeny. Názov kandela je odvodený od svietivosti jednej sviečky a udáva sa najmä pri modeloch osvetlenia, ktoré svietia jedným smerom (ako rôzne LED reflektory). Ak má teda nejaký model LED svetiel svietivosť 50 cd (kandela), je to rovnaké, ako keby jedným smerom svietilo 50 plamienkov sviečok.

 

Svetelný tok a lúmen

Svetelný tok sa udáva v lúmenoch a práve to je údaj, ktorý naše oko vníma ako „svietivosť“. Kvalitné LED žiarovky majú až 10-násobne vyšší počet lúmenov pri rovnakom výkone v porovnaní s klasickými žiarovkami. Ak teda chcete získať 1000 lúmenov, nepotrebujete už 60 wattovú žiarovku, ale len 6 wattovú LED-ku.

 

Intenzita osvetlenia a lux

Aby sme mali naozaj presnú odpoveď na otázku, či je nejaký priestor správne osvetlený, nepotrebujeme poznať len hodnotu lúmenov alebo kandela, ale údaj, ktorý sa udáva v jednotkách lux – a to je intenzita osvetlenia. Počíta sa pomocou lúmenov, ktoré vydelíme počtom metrov štvorcových, vďaka čomu zistíme, či je množstvo svetiel na danú miestnosť dostatočné alebo nie.

 

Ekvivalent lúmenov vo wattoch

Výkon žiarovky alebo LED svetiel vám síce môže napovedať, akú intenzitu osvetlenia pravdepodobne poskytnú, no nemusí to byť vždy tak. Do celkového výsledku vstupujú aj ďalšie parametre, ako je napríklad výška umiestnenia svetla, smer alebo ropztyl svetelného toku a podobne.

 

Ako si správne vybrať svietivosť do domu, ale aj do iných objektov?

Naprojektovať správne osvetlenie priestorov, či už je to detská izba alebo výrobná hala, je práca pre firmu so skúsenosťami v oblasti návrhu osvetlenia. Osvetlenie musí byť príjemné, dostatočné (ale nie príliš výkonné) a najmä na pracoviskách musí spĺňať vysoké požiadavky na odolnosť. Vďaka správnemu osvetleniu je možné zabrániť mnohým nehodám v skladoch či výrobných halách. Ak máte záujem o profesionálny návrh osvetlenia do vašich priestorov, neváhajte nás kontaktovať.

 
Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia