Na Slovensku si veľké množstvo motoristov vymieňa halogénové žiarovky stretávacích svetlometov za novšiu a modernejšiu LED alternatívu. Vo väčšine prípadov si však neuvedomujú, že tým porušujú zákon, riskujú vysokú pokutu a v prípade, že nakupujú žiarovky s pochybným pôvodom, ohrozujú aj bezpečnosť seba a ďalších účastníkov cestnej premávky.
Na trhu nájdete veľké množstvo LED žiaroviek do auta – či už najžiadanejší typ H7 do stretávacích svetlometov, alebo aj žiarovky do denného svietenia, smerových svetiel, brzdových svetiel či zadných svetiel. Na trhu nájdete spomínané necertifikované žiarovky, ale aj certifikované modely, pri ktorých je často aj vyššia cenovka. Aj tie certifikované žiarovky, ktoré „vraj“ spĺňajú prísne európske požiadavky, sú zakázané pre použitie na našich cestách.
Nové modely áut od väčšiny výrobcov vyrobené za posledných približne 5 rokov majú často integrované LED svetlá (minimálne tie pre denné svietenie). Takéto LED svetlá si však bežný majiteľ auta doma nedokáže v prípade potreby vymeniť a vždy je nutná návšteva autorizovaného servisu – neobsahujú totiž klasické autožiarovky, ale len samotné LED čipy. Druhá vec však je, že životnosť týchto svetiel často výrazne prevyšuje životnosť celého auta, preto sa návšteve servisu pravdepodobne vyhnete.
Ak nájdete e-shop s predajcom, ktorý vám tvrdí, že práve jeho LED žiarovky do auta sú tie, ktoré sú na 100-% povolené aj na slovenských cestách, neverte mu. Podľa zákona 725/2004 Z.z. totiž môžete používať iba výrobcom schválené náhradné diely. V prípade, že vám na takúto nedovolenú úpravu príde polícia pri cestnej kontrole, môže vám uložiť pokutu a dokonca aj vyradiť auto z prevádzky na pozemných komunikáciách.
Do áut si vyberajte vždy len homologizované LED žiarovky, ktoré sú určené pre váš konkrétny typ auta a ktoré schválil výrobca. Aj spomedzi halogénových svetiel sa dajú vybrať modely s vyššou svietivosťou, s dlhším dosvitom, ale aj s odtieňom svetla do bielej, ktoré pripomínajú LED svetlá, či dokonca do modrej, ktoré pripomínajú xenóny.
Ak by vás aj počas dvoch rokov používania neschválených žiaroviek ani raz nezastavili policajti, pri prvej návšteve STK sa vám môže stať, že neprejdete. Množstvo vodičov to rieši tak, že pred STK si žiarovky vymení za klasické halogénové, a po absolvovaní STK zase nahodia svoje obľúbené LED-kové. Stojí vám však takýto risk a starosti za to, že budete mať na aute iné svetlá?