sk
Blog
Viete, ako správne zrecyklovať LED žiarovku či LED svietidlo?
15 Jul 2024  /  Rady a tipy
Tomáš M.

Viete, ako správne zrecyklovať LED žiarovku či LED svietidlo?

Kam vyhodiť LED žiarovku?

Najlepším spôsobom recyklácie nefunkčných LED svietidiel je ich odovzdanie na jednom z desiatok zberných miest, ktoré sa nachádzajú vo všetkých kútoch Slovenska. Zoznam, respektíve mapu zberných miest nájdete na tejto stránkeJe však bežnou praxou, že zberné miesta na rôzne typy elektrospotrebičov nájdete aj v obciach či niektorých obchodoch – najmä v hypermarketoch a predajniach elektrospotrebičov, ale aj na benzínových pumpách či v potravinách. Informujte sa napríklad na obecnom úrade alebo najbližšom zbernom dvore, či u nich možno bezpečne odovzdať LED žiarovky. Okrem zberných nádob na žiarovky nájdete na týchto miestach aj zberné nádoby na použité batérie či dokonca aj na jednorazové elektronické cigarety.

 

Recyklácia LED žiaroviek

Keďže LED svietidlá a žiarovky obsahujú znovu použiteľné elektronické súčiastky (žiarivky zase napríklad ortuť), je zakázané vyhadzovať ich do zmesového odpadu. Väčšina LED svietidiel neobsahuje ťažké kovy, nebezpečné plyny ani iné chemikálie, vďaka čomu je pomerne jednoduché ich bezpečne zrecyklovať. Znovu použiť sa tak dajú kovové aj plastové časti, elektronické súčiastky, sklo, hliník, optika, ale aj samotné LED diódy. Na recykláciu môžete odovzdať aj veľké priemyselné LED svietidlá, LED pásiky, ale aj kompletnú kabeláž či adaptéry k LED svetlám.

 

Kde sa vyhadzujú ostatné typy svietidiel?

Z niektorých zdrojov sa môžete dočítať, že klasické halogénové žiarovky sa môžu vyhadzovať do komunálneho odpadu. To je, samozrejme, pravda, no napriek tomu na niektorých miestach nájdete aj zberné nádoby na klasické žiarovky. Ak si nie ste istí, či je žiarovka halogénová, ledková alebo ide o úspornú žiarivku, či nejaký úplne iný typ (čo sa vám môže stať v prípadoch, keď má žiarovka nepriehľadné sklo), odovzdajte ju do zbernej nádoby a pracovníci v recyklačnom centre už prídu na to, kam ju zaradiť.

 

Elektronický alebo komunálny odpad?

V súvislosti s LED svietidlami vzniká aj otázka, čo s ostatným elektronickým odpadom. V zásade sa môžete riadiť piktogramom, ktorý nájdete priamo na spotrebičoch alebo na ich pôvodnom obale. Ak je na ňom prečiarknutý smetný kôš, znamená to, že výrobok nepatrí do zmesového, ale do triedeného odpadu. V ideálnom prípade všetky svietidlá (nie samostatné žiarovky) odovzdajte v zberných miestach na elektronický odpad.

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia