sk
Blog
Spôsobujú LED svietidlá svetelné znečistenie?
17 Aug 2023  /  Zaujímavosti

Spôsobujú LED svietidlá svetelné znečistenie?

Čo to je svetelné znečistenie?

Svetelné znečistenie je problém týkajúci sa najmä urbanizovaných oblastí Európy, Severnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie. Vo väčšej či menšej miere však postihuje väčšinu regiónov na celom svete. Lokálne svetelné znečistenie dokáže vyprodukovať už menšie okresné mesto s okolitými obcami napríklad na Slovensku. Vo veľkomestách a aglomeráciách s desiatkami miliónov obyvateľov sa však svetelné znečistenie doslova týka celých území aj o veľkosti Slovenska. 

 

Dopad svetelného znečistenia na životné prostredie

O svetelnom znečistení sa v médiách, ale aj filmoch či seriáloch najčastejšie hovorí v súvislosti so sťaženými podmienkami pri pozorovaní hviezd. To je síce tiež problém, no nie až tak veľký, ako v prípade vplyvu nadmerného osvetlenia na životné prostredie. Konkrétne ide o zmenu návykov rôznych živočíchov, ktoré prispôsobujú svoj rytmus, ale aj spôsob lovu, odpočinok či starostlivosť o mláďatá a rozmnožovanie svetelným podmienkam, ktoré v noci od počiatku vekov určoval len svit mesiaca. Počas splnu a bezoblačnej noci, kedy je aj v lese viditeľnosť porovnateľná s viditeľnosťou za súmraku či počas upršaného dňa. Práve v týchto dňoch sa predátori vydávajú na lov a ostatné zvieratá strávia celú noc v pozore. Ako to asi vyzerá v silno urbanizovaných oblastiach s vysokým svetelným znečistením, kde celá obloha doslova svietia a osvetľuje aj okolitú prírodu počas celého roka? A to je len jeden z príkladov negatívneho dopadu svetelného znečistenia na život zvierat.

 

Intenzita svetla a svetelné znečistenie

Intenzita svetla má na svetelné znečistenie len sekundárny vplyv. Kým moderné LED svietidlá poskytujú až desaťnásobne lepšie podmienky pre viditeľnosť, nespôsobujú také svetelné znečistenie, ako niektoré staré svietidlá. Pre pochopenie stačí vybehnúť na ktorýkoľvek slovenský kopec a obzrieť si panorámu slovenských obcí. Tie, v ktorých sú ešte zastaralé 50-ročné pouličné svietidlá, žiaria na žlto do celého okolia. V tých s už modernizovaným LED verejným osvetlením vidíte malé zdroje osvetlenia, ktoré však nesvietia smerom hore. 

 

BUG rating a asymetrické svietidlá

Za tento efekt je zodpovedný takzvaný BUG rating, o ktorom sme si písali v jednom z predchádzajúcich článkov. Rovnako sme písali aj o asymetrických svietidlách, ktoré doslova svietia tam, kam majú pre dosiahnutie čo najlepších svetelných podmienok napríklad na prechode pre chodcov a čo najmenšie svetelné znečistenie v okolí. BUG rating zase určuje aj to, koľko svetla smeruje smerom nahor od pouličnej lampy. Moderné lampy s premyslenými tienidlami môžu mať aj 10-násobne vyšší svetelný výkon, no celý ho smerujú dolu k pochôdznym plochám, nie nahor.

 

Kde je najväčšie a kde najmenšie svetelné znečistenie?

Na Slovensku je najväčší raj pre hvezdárov na ukrajinsko-poľskej hranici v Poloninách, ktoré sa označujú aj ako Park tmavej oblohy. Výborné podmienky nájdete aj na strednom/južnom Slovensku medzi Banskou Bystricou, Lučencom, Revúcou a Spišskou Novou Vsou. Na západnom Slovensku sú najlepšie podmienky napríklad v Bielych Karpatoch. Čo sa týka sveta, optimálne podmienky nájdete v riedko obývaných a neurbanizovaných častiach sveta – v Afrike, na Sibíri, v Južnej Amerike, ale i v Kanade či Austrálií, no samozrejme aj na obidvoch póloch. 

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia