Toto malé zariadenie je schopné detekcie pohybu v oblasti, na ktorú je nasmerované. Ide o jeden z najjednoduchších, no zároveň najspoľahlivejších spôsobov inteligentného riadenia osvetlenia. V závislosti od značky a typu na to využíva niekoľko rôznych technológií. Poznáme pasívne infračervené senzory reagujúce na tepelné žiarenie, ktoré vyžarujú napríklad ľudia (takýto senzor sa nespustí, keď fúka vietor alebo sa pred ním hýbe napríklad konár stromu, no o tom viac neskôr). Okrem toho sú na trhu aj mikrovlnné, ultrazvukové či kombinované senzory.
Množstvo LED svietidiel aj v našej ponuke má už vstavaný senzor pohybu. Ak ste si svietidlá zakúpili a namontovali už dávnejšie, no až teraz ste sa rozhodli pre montáž senzorov pohybu, nezúfajte. Na väčšinu svetiel možno pripojiť externý senzor pohybu, ba dokonca to má aj svoje výhody. Množstvo senzorov pohybu aj v našej ponuke má vstavanú bezdrôtovú technológiu, pomocou ktorej ich možno pripojiť na diaľku k systému inteligentného riadenia osvetlenia napríklad na priemyselné LED svietidlá. Senzor stačí len pripojiť k elektrine a môže sa nachádzať na úplne inom mieste než samotné svietidlo. Ak sa teda nejaký pohyb vyskytne napríklad pri hranici pozemku alebo objektu, môžu sa rozsvietiť svetlá na príjazdovej ceste a podobne.
Na väčšine senzorov pohybu, ktoré sú v súčasnosti na trhu, nastavujú sa tri až štyri hlavné parametre: citlivosť na pohyb, dosah (diaľka, na ktorú senzor pohyb zaznamená), citlivosť na okolité svetlo a čas svietenia. Univerzálny návod na nastavenie senzorov však neexistuje, senzor treba jednoducho osadiť, nastaviť parametre na nejakú strednú alebo východiskovú polohu a skúšať sa pri ňom prechádzať. Len tak zistíte, čo vám vyhovuje, a môžete potenciometre regulovať podľa vôle. Nastavenie citlivosti na pohyb obmedzí zapínanie svetla napríklad pri prelete muchy popred senzor. Nižšia citlivosť zachytí napríklad len pohyb, ktorý trvá dlhšie ako tri sekundy alebo keď je pohybujúci sa objekt väčší. Vzdialenosť dosahu využijete v prípade, že senzor zachytáva napríklad aj kúsok chodníka či cesty. Znížite vzdialenosť a nebude sa rozsvecovať vždy, keď okolo vášho domu niekto prejde. Citlivosť na okolité svetlo budete nastavovať aj niekoľko dní po sebe, kým budete s výsledkom spokojní. Nastaviť sa dá vždy len ráno alebo po západe slnka pri zotmení, keď sa svetelné podmienky menia. Tento parameter upravuje, pri akej veľkej tme začne senzor fungovať. Posledný parameter si nastavíte podľa potreby, svetlo môže po zapnutí svietiť 5 sekúnd, ale pokojne aj 15 minút.
Výhody senzorov sú naozaj jasné – nemusíte svietidlo zapínať napríklad keď máte plné ruky alebo pri prejazde autom, znižuje sa riziko nejakej kolízie, šetríte elektrickú energiu (svetlo nikdy nezabudnete zhasnúť), ale aj odradíte ľudí, ktorí zamýšľajú pohybovať sa tam, kde nemajú. V prípade dobrého nastavenia senzorov nemá toto riešenie žiadne nevýhody.
Senzory pohybu treba pravidelne očistiť navlhčenou jemnou handričkou. Ak sú umiestnené vonku, chytajú sa na ne prach, peľ a iné nečistoty, čo po roku dokáže znížiť ich funkciu a začnú reagovať nespoľahlivo. Rovnako sú senzory obľúbeným miestom odpočinku niektorých spevavých vtáčikov, ktoré na nich zanechajú svoje stopy. V neposlednom rade odporúčame senzory vždy umiestniť radšej pod strechu. Aj keď sú mnohé modely vodotesné, dážď im nesvedčí.