sk
Blog
Teplé, studené, alebo neutrálne svetlo?
07 Feb 2022  /  Rady a tipy

Teplé, studené, alebo neutrálne svetlo?

Teplé svetlo

Teplé svetlo, respektíve teplá farba LED svietidiel najviac pripomína klasické žiarovky. Našimi očami ju vnímame ako žltú a navodzuje v nás pocit tepla. Mimoriadne sa hodí na chaty a chalupy, kde by biele svetlo príliš bilo do očí, ale napríklad aj do spálne. Teplé svetlo má nižšiu svietivosť, nie je také agresívne a dá sa pri ňom komfortne relaxovať.
 

Studené svetlo

Studené svetlo v nás navodzuje chladný pocit, no vynikajúco udrží človeka v pozore. Hodí sa do pracovne, kancelárie, alebo ako osvetlenie do dielne, kde potrebujete maximum svetla pre všetky vaše činnosti. Biele svetlo viac pripomína prirodzené denné svetlo a výborne vo vás potlačí potrebu spánku. Nehodí sa však do obývačky ani do spálne, pretože operuje najmä v modrom spektre, ktoré nepriaznivo vplýva na naše spánkové cykly.
 

Neutrálne svetlo

Neutrálne LED svetlá majú niečo spoločné s teplými aj studenými, poskytnú vám dostatok svetla tak, ako studené biele, no nie sú až také agresívne. Viac pripomínajú práve príjemné teplé žlté svetlá, no nie sú až také „tmavé“. Práve neutrálne svetlá sú najčastejšou voľbou každého, kto vymieňa osvetlenie v celom dome alebo byte.
 

Kombinácia s vybavením domu

Výber svetiel je vhodné prispôsobiť aj zariadeniu vašej domácnosti. Ak máte moderný byt, v ktorom dominuje biela a sivá farba s minimalistickým nábytkom, žlté svetlá by tu boli ako päsť na oko. Naopak, ak máte radšej drevené tóny a romantické prvky, biele svetlá by pôsobili príliš rušivo.
 

Vplyv svetla na oči a zdravie, tlmenie a ovládanie svetla

Pri výbere svetiel je vhodné vybrať si model, ktorý sa dá stlmiť, prípadne ktorý vie pracovať vo viacerých farebných spektrách. Keď napríklad potrebujete upratovať, zapnete si biele svetlo, aby ste dokonale videli aj na tú najmenšiu špinku. Keď si však chcete prečítať knižku pred spaním, pre vaše oči aj mozog je oveľa príjemnejšie spomínané žlté svetlo, ktoré môžete navyše stlmiť len na naozaj nevyhnutnú intenzitu.

 
Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia