Atmosférické prepätie je stav, kedy sa vplyvom vonkajšieho faktora, najčastejšie úderom blesku, násobne zvýši napätie v rozvodoch budovy. Najsilnejšie atmosférické prepätie býva spôsobené priamym úderom blesku do elektrickej siete (napríklad pri absencii takzvaného bleskozvodu) alebo pri údere blesku v blízkosti elektrickej siete. Atmosférické prepätie však môže nastať aj v prípade úderu blesku priamo do bleskozvodu, kedy dochádza k nárastu potenciálu základového uzemňovača. Aby sa tomuto zabránilo, je potrebné všetky zvody napätia správne naprojektovať, no pred spustením do prevádzky aj premerať (to má na starosti revízny technik).
V mnohých obchodoch nájdete ochranu proti atmosférickému prepätiu v podobe akýchsi adaptérov do zásuvky, ktorých cena často nepresahuje 3 eurá. Podobne si môžete všimnúť, že aj mnohé predlžovacie lišty sa chvália tým, že majú integrovanú prepäťovú ochranu. Funkčnosť je otázna, pri atmosférickom prepätí by pravdepodobne lišta skutočne ochránila aspoň tých pár spotrebičov, ktoré sú do nej zapojené (napríklad nejaké LED svietidlo). Celá elektroinštalácia vrátane rozvodov LED svietidiel však zostáva nechránená.
Na ochranu kompletnej elektroinštalácie budovy (alebo jej časti) slúžia takzvané zvodiče prepätia. Tie obmedzujú energiu prípadnej prepäťovej vlny a ochránia tak spotrebiče pred poškodením alebo požiarom. Štandardné zvodiče prepätia sa montujú priamo na DIN lištu v rozvodných skriniach – ich použitie v novostavbách je povinné a množstvo ľudí ich inštaluje aj do starších budov, napríklad pri rekonštrukcii bytu. Je dôležité spomenúť, že prepäťovú ochranu treba vždy po búrke skontrolovať a pomocou indikátorov na nej sa presvedčiť, či je ešte funkčná. Ak nie, treba ju čo najskôr vymeniť.
Ľudia si zvodiče prepätia často mýlia s ističmi alebo prúdovým chráničom, ktoré majú však úplne inú úlohu. Úlohou ističa je vypnúť konkrétny elektrický obvod v prípade, ak odber spotrebičov presiahne maximálny stanovený prúd (najčastejšie napríklad 10A alebo 16A). Vďaka tomu ochráni rozvody alebo zásuvky pred tepelným poškodením. Podobnú úlohu má aj takzvaný prúdový chránič, ktorý však nereaguje na zvýšenie prúdu v obvode, ale na takzvaný asymetrický prúd (napríklad pri dotyku človeka so živým elektrickým zariadením). Prúdový chránič je tak najlepšou ochranou pred úrazmi spôsobenými elektrickým prúdom.
Na atmosférické prepätie sú citlivé všetky elektronické zariadenia. V minulosti sa po búrkach pravidelne menili napríklad internetové WiFi routre, ktoré boli na takéto poškodenie najnáchylnejšie. O nič odolnejšie neboli ani klasické staré žiarovky či televízory. Moderná elektronika je aj napriek svojej komplikovanosti oveľa odolnejšia, no napriek tomu je potrebné chrániť ju pred atmosférickým prepätím vhodnými prostriedkami.