sk
Blog
Čo sú to asymetrické svietidlá a kde sa najviac používajú?
21 Apr 2023  /  Rady a tipy

Čo sú to asymetrické svietidlá a kde sa najviac používajú?

Aké sú hlavné rozdiely medzi symetrickými a asymetrickými svetidlami?

Svetelné zdroje so symetrickým svetelným lúčom vyžarujú svetlo v podstate rovnomerne do všetkých smerov. Asymetrické svietidlá naopak koncentrujú svoj svetelný lúč prevažne v jednom špecifickom smere. Rovnomerná distribúcia svetla do všetkých smerov sa odporúča najmä pre dôkladné osvetlenie veľkých interiérových priestorov, ako sú sklady, kancelárie, obchodné priestory a ďalšie. Jasné svetlo, ktoré možno nasmerovať pod určitým uhlom (napríklad z LED reflektora), zabraňuje plytvaniu energiou na osvetlenie priestorov (napríklad rohov), kde osvetlenie nie je  vôbec potrebné.

 

Miesta, na ktorých sa používajú asymetrické svetlá

Ako príklad si môžeme uviesť väčšinu exteriérových LED reflektorov. Reflektory s asymetrickým svetelným lúčom sa najčastejšie používajú na futbalových štadiónoch, v hokejových halách, na rôznych multifunkčných športoviskách, ale aj na zjazdovkách. Pre športovcov (ale aj divákov) dokážu vytvoriť optimálny svetelný efekt rovnomerne na celom športovisku a zároveň znížiť nepriame oslnenie očí divákov, či zbytočné osvetľovanie celého okolia (napríklad lesov v okolí zjazdovky) a zvyšovania svetelného znečistenia.

 

LED verejné osvetlenie s asymetrickým lúčom

Asymetrické LED svietidlá sa výrazne používajú aj pri projektovaní a následnej realizácie verejného osvetlenia popri cestách. Kým v mestskom parku môže byť inštalované pokojne aj len dizajnové symetrické LED parkové svetlo napríklad s tienidlom z hornej strany, na frekventovaných cestách a chodníkoch je potrebné čo najviac využiť potenciál, ktorý každá samostatná pouličná lampa má.
 

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s takým svietidlom, ktoré na dĺžku vyžaruje svetlo v uhle 120 stupňov a na šírku napríklad len 60 stupňov. Výsledkom je, že sa osvetlí plocha napríklad 4x8 metrov.  Zo šírky 4 metrov môže byť osvetlená celá šírka chodníka (napríklad 2 metre) a ešte aj časť vozovky (tiež cca 2 metre od krajnice smerom k stredovej čiare). Keďže však po dĺžke svietidlo vyžaruje svetelný lúč vo väčšom uhle, osvetlí až 8 metrový úsek, čo znamená, že jednotlivé lampy môžu byť od seba ďaleko minimálne 8, ale pokojne aj viac metrov, vďaka čomu sa výrazne ušetria náklady na ich zakúpenie a montáž, ale v dlhodobom horizonte aj množstvo spotrebovanej energie. Keby boli v takomto prípade lampy symetrické a vyžarovali by svetelný lúč napríklad na ploche 5x5 metrov, zbytočne by osvetľovali aj priestor vedľa chodníka a na každom úseku by sa ich muselo použiť aj dvojnásobne viac.

 

Ako si teda vybrať symetrické alebo asymetrické LED svietidlá?

Neviete si s tým poradiť? Neváhajte nás kontaktovať a nechajte to na nás. Radi pre vás pripravíme individuálnu cenovú ponuku, ale aj návrh s následnou realizáciou osvetlenia konkrétneho objektu presne na mieru. Každý priestor má svoje individuálne požiadavky, Vďaka dlhoročným skúsenostiam naprojektujeme osvetlenie s ohľadom na čo najvyššiu efektivitu pri použití čo najmenšieho množstva zdrojov. Kým budete čakať na našu odpoveď, prelistujte si prípadové štúdie a referencie našich predchádzajúcich realizácií LED osvetlenia.

Zdroj:
https://www.agcled.com/blog/why-should-you-use-asymmetrical-lights.html

Potrebujete poradiť?
Máme niekoľko možností ako nás kontaktovať. Vyberte si, ktorá vám vyhovuje.
My sa vám ozveme
Nechajte nám váš e-mail a náš obchodný zástupca vás bude kontaktovať.
Facebook
SILRING s.r.o.
851 04 Bratislava
Sustekova 16
Záruka a doprava
Záruka na všetky výrobky 3 - 5 rokov. Doprava po celom Slovensku pri objednávke nad 150 eur - zadarmo.
© Všetky práva vyhradené 2024 SILRING
sk
Potrebujete poradiť? Vyžiadajte si nezáväzný návrh vášho projektu osvetlenia