Svetelné zdroje so symetrickým svetelným lúčom vyžarujú svetlo v podstate rovnomerne do všetkých smerov. Asymetrické svietidlá naopak koncentrujú svoj svetelný lúč prevažne v jednom špecifickom smere. Rovnomerná distribúcia svetla do všetkých smerov sa odporúča najmä pre dôkladné osvetlenie veľkých interiérových priestorov, ako sú sklady, kancelárie, obchodné priestory a ďalšie. Jasné svetlo, ktoré možno nasmerovať pod určitým uhlom (napríklad z LED reflektora), zabraňuje plytvaniu energiou na osvetlenie priestorov (napríklad rohov), kde osvetlenie nie je vôbec potrebné.
Ako príklad si môžeme uviesť väčšinu exteriérových LED reflektorov. Reflektory s asymetrickým svetelným lúčom sa najčastejšie používajú na futbalových štadiónoch, v hokejových halách, na rôznych multifunkčných športoviskách, ale aj na zjazdovkách. Pre športovcov (ale aj divákov) dokážu vytvoriť optimálny svetelný efekt rovnomerne na celom športovisku a zároveň znížiť nepriame oslnenie očí divákov, či zbytočné osvetľovanie celého okolia (napríklad lesov v okolí zjazdovky) a zvyšovania svetelného znečistenia.
Asymetrické LED svietidlá sa výrazne používajú aj pri projektovaní a následnej realizácie verejného osvetlenia popri cestách. Kým v mestskom parku môže byť inštalované pokojne aj len dizajnové symetrické LED parkové svetlo napríklad s tienidlom z hornej strany, na frekventovaných cestách a chodníkoch je potrebné čo najviac využiť potenciál, ktorý každá samostatná pouličná lampa má.
Najčastejšie sa môžeme stretnúť s takým svietidlom, ktoré na dĺžku vyžaruje svetlo v uhle 120 stupňov a na šírku napríklad len 60 stupňov. Výsledkom je, že sa osvetlí plocha napríklad 4x8 metrov. Zo šírky 4 metrov môže byť osvetlená celá šírka chodníka (napríklad 2 metre) a ešte aj časť vozovky (tiež cca 2 metre od krajnice smerom k stredovej čiare). Keďže však po dĺžke svietidlo vyžaruje svetelný lúč vo väčšom uhle, osvetlí až 8 metrový úsek, čo znamená, že jednotlivé lampy môžu byť od seba ďaleko minimálne 8, ale pokojne aj viac metrov, vďaka čomu sa výrazne ušetria náklady na ich zakúpenie a montáž, ale v dlhodobom horizonte aj množstvo spotrebovanej energie. Keby boli v takomto prípade lampy symetrické a vyžarovali by svetelný lúč napríklad na ploche 5x5 metrov, zbytočne by osvetľovali aj priestor vedľa chodníka a na každom úseku by sa ich muselo použiť aj dvojnásobne viac.
Neviete si s tým poradiť? Neváhajte nás kontaktovať a nechajte to na nás. Radi pre vás pripravíme individuálnu cenovú ponuku, ale aj návrh s následnou realizáciou osvetlenia konkrétneho objektu presne na mieru. Každý priestor má svoje individuálne požiadavky, Vďaka dlhoročným skúsenostiam naprojektujeme osvetlenie s ohľadom na čo najvyššiu efektivitu pri použití čo najmenšieho množstva zdrojov. Kým budete čakať na našu odpoveď, prelistujte si prípadové štúdie a referencie našich predchádzajúcich realizácií LED osvetlenia.
Zdroj:
https://www.agcled.com/blog/why-should-you-use-asymmetrical-lights.html