V predchádzajúcom článku sme preberali výber LED svietidiel do domácnosti podľa teploty ich svetla. Dnes sa pozrieme aj na druhú stránku, a to konkrétne farebné spektrum. Čo všetko si môže zákazník predstaviť pod pojmom farebné spektrum a ako toto spektrum vplýva na naše zdravie?
Farebné spektrum je akési dúhové spektrum farieb RGB (red, green, blue), a teda červenej, zelenej a modrej. Napríklad denné svetlo je zložené viac menej rovnomennej z celého farebného spektra. Plameňu ohňa dominuje najviac červené farebné spektrum, halogénovým svetlám zase takmer úplne chýba modré spektrum. Ako je to s LED svietidlami?
Farebné spektrum nemá (takmer) nič spoločné s dizajnovými LED lištami a pásikmi, ktoré zdobia naše vitrínky, kuchynské linky a ďalšie priestory v našich domácnostiach. Farebný LED pásik môže svietiť desiatkami rôznych farieb a každá bude zložená z trochu iného farebného spektra.
Iné farebné spektrum využívajú teplé (žlté) LED žiarovky a iné farebné spektrum dominuje bielym (studeným žiarovkám). Kým LED studené biele žiarovky sú zložené takmer výhradne z modrého farebného spektra, teplým LED žiarovkám dominuje zelená a mierne červená pri takmer úplnej absencií modrej. Táto informácia je pre vás dôležitá najmä v dôsledku pôsobenia modrého svetla na organizmus.
Farba žiaroviek je mimoriadne dôležitou témou aj v cestnej doprave. Studené biele LED svetlá doprajú vodičovi auta oveľa lepšiu viditeľnosť, ako klasické žlté halogény. Nevýhodou takýchto svetiel však je, že oslepujú protiidúce autá. Na ceste platí v noci jedno pravidlo. Čím viac svietite, tým viac musia svietiť aj tí oproti vám.
Pri výbere LED žiaroviek podľa farebného spektra do vašej domácnosti sa môžete riadiť radami z nášho predchádzajúceho článku. Modré svetlo samo o sebe nie je škodlivé, avšak, odborníci odporúčajú, aby ste sa mu snažili vyhnúť aspoň hodinu pred spánkom. To však neznamená len to, že zhasnete biele svetlá, ale aj že odložíte smartfón, vypnete televízor a radšej dáte prednosť relaxu pri krbe a dobrej knihe.