Elektrický časový spínač jednoducho zapne alebo vypne LED svietidlá počas vami prednastaveného času. Tieto časovače sa používajú aj na ovládanie iných zariadení, napríklad zavlažovacích systémov či garážových brán. Niektoré modely možno spojiť napríklad aj so senzormi pohybu či svetelných podmienok (napríklad časovač spustí svetlá vždy pol hodiny po západe slnka, teda každý deň o niekoľko minút skôr alebo neskôr).
Bez zbytočných rečí sa rovno pustime do hlavných výhod tohto riešenia:
Z technického hľadiska je najjednoduchším typom mechanický časový spínač, ktorý funguje podobne ako klasická kuchynská „minútka“ (napríklad na rúre na pečenie). Pomocou kolieska a pružinky nastavíte čas, po ktorom sa má svietidlo rozsvietiť alebo, naopak, zhasnúť. Je to vlastne akoby len odklad stlačenia vypínača.
Digitálne časovače umožňujú exaktné nastavenie spomínaného týždenného režimu, ovládanie väčšieho množstva svietidiel a majú aj rôzne iné funkcie. Ich nastavenie je jednoduché a cenovo sa už takmer vyrovnajú mechanickým časovačom.
Najlepším riešením sú však systémy inteligentného riadenia LED osvetlenia, ktorých súčasťou je aj možnosť načasovania osvetlenia. Okrem toho však ponúkajú aj množstvo ďalších funkcií, ako sú napríklad automatické hlásenie poruchy osvetlenia, odosielanie dát cez LTE sieť a podobne.
Okrem ovládania osvetlenia môžete časovače použiť napríklad aj na ovládanie klimatizácie (aby sa spustila pred príchodom domov), kúrenia či ventilátorov. Niektoré spotrebiče majú už vlastné vstavané časovače, k iným možno pripojiť elektrické alebo mechanické časovače (často len v podobe adaptéra do zásuvky), no najlepším riešením je opäť spoľahlivý smart systém, pomocou ktorého môžete ovládať všetky svietidlá alebo ďalšie spotrebiče napríklad prostredníctvom jednej apky.