Poznáte nejakú domácnosť, kanceláriu alebo akýkoľvek iný objekt, v ktorom by chýbala predlžovačka? Najmä v starších domoch a bytoch pred rekonštrukciou, postavených pred viac ako dvoma-troma desiatkami rokov, nájdeme v každej miestnosti často len jednu či dve elektrické zásuvky, čo je pri dnešnom počte rôznych spotrebičov v domácnosti naozaj nedostatočné. Predlžovacie káble sú skvelým a lacným spôsobom, ako nielen zvýšiť počet zásuviek, ale ich aj „premiestniť“ tam, kde ich potrebujeme. Pri kúpe predlžovačky by ste však mali zvážiť niekoľko naozaj dôležitých parametrov.
V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo typov elektrických predlžovacích káblov. Nemáme tým na mysli dizajn či farbu, aj keď aj to je dôležité v prípade, že nechcete, aby biela predlžovačka „kričala“ na čiernej podlahe. Okrem klasických predlžovačiek si môžete objednať napríklad aj predlžovačky so vstavanou prepäťovou ochranou, ktoré však rozhodne nenahrádzajú túto ochranu v rozvodnej skrini. Dokážu však ochrániť jemnú elektroniku pred výkyvmi napätia. Štandardom sú dnes už predlžovačky s vypínačom alebo vodotesné predlžovačky určené na použitie v záhrade alebo kúpeľni.
Najmenšie predlžovačky majú zvyčajne tri zásuvky a dĺžku kábla okolo 1,5 metra. Tie najväčšie môžu mať, naopak, aj desať samostatných zásuviek a kábel dlhý aj 20 metrov. Špeciálnym typom predlžovačiek sú rôzne priemyselné bubnové predlžovačky, ktoré majú návin aj viac ako 50 metrov a štandardne štyri zásuvky. Pri tomto type si dávajte pozor – pri používaní vždy predlžovačku celú rozviňte. Ak ju necháte pri veľkom odbere navinutú, stane sa z nej v podstate cievka a môže sa ľahko prehriať alebo aj vznietiť. Existujú aj jednoduché samostatné predlžovačky s jedinou zásuvkou a v podstate neobmedzenou dĺžkou kábla.
Samostatnou témou je maximálny povolený odber predlžovačky. Ak je to napríklad 2 000 W a predlžovačka má desať vstupov, môžete do nej zapojiť pokojne aj desať spotrebičov s odberom 200 W (čiže aj desať výkonných LED reflektorov). Nesmiete však do nej zapojiť napríklad elektrický ohrievač s výkonom 3 000 W, pretože v tom lepšom prípade by ste len vyrazili poistky. V tom horšom opäť hrozí požiar.
V súčasnosti sa každý moderný spotrebič s menšou batériou a výkonom (mobily, reproduktory, slúchadlá, powerbanky a xy typov osobnej elektroniky) nabíja pomocou USB portov. Ako reakciu na to nájdete na mnohých predlžovačkách štandardné USB-A porty alebo aj najmodernejšie USB-C porty, vďaka čomu nepotrebujete ďalší adaptér a neobsadíte zbytočne celú plnohodnotnú zásuvku.
Pri nákupe predlžovačiek by ste sa mali držať jednoduchej zásady – nakupujte ich len v špecializovaných obchodoch s elektronikou alebo u iných overených predajcov (napríklad v reťazcoch), kde máte istotu, že kupujete certifikovaný tovar, ktorý spĺňa všetky kvalitatívne a bezpečnostné štandardy. Vždy si uschovajte doklad o kúpe a v prípade, že predlžovačka vydáva zvláštne zvuky, iskrí alebo sa prehrieva, okamžite ju vráťte. Rovnako odporúčame vyberať si modely, ktoré sú vybavené detskou poistkou (zaslepením).
Ak je predlžovačka príliš lacná a niečo v nej hrkoce, verte, že ju doma nechcete. Neznačkové výrobky bez akéhokoľvek nápisu a bez informácií o povolenom zaťažení alebo označenia CE taktiež nemajú u vás doma čo robiť. Vyhnite sa aj modelom s príliš tenkým káblom alebo kusom, ktoré nie sú pevne zložené (napríklad sa vidlica hýbe).