BLOG

5 tipov pre správny návrh osvetlenia

Zvoľte správny typ svietidla

Pri výbere LED osvetlenia do vášho priestoru máte najčastejšie na výber medzi klasickými žiarovkami a modernou LED alternatívou. V našej ponuke nájdete výlučne LED svietidlá, ktoré majú v porovnaní s klasickým osvetlením množstvo nepopierateľných výhod. Okrem iného je to napríklad aj vyššia svietivosť a príjemnejšie biele svetlo, ktoré je obľúbené najmä v kanceláriách pre zvýšenie výkonnosti, ale aj bezpečnosti napríklad v priemyselných halách.

Premýšľajte nad architektúrou

Navštívili ste niekedy staré budovy vysokoškolských fakúlt napríklad pri Botanickej záhrade v Bratislave? Na ktorejkoľvek 20-metrovej chodbe tam nájdete 60 starých žiaroviek s vysokou spotrebou, a predsa je na nich tma. Je to preto, že žiarovky sú zapustené asi pol metra hlboko (respektíve vysoko) v plafóne a svetlo sa tak nemá kam šíriť. Už chápete, prečo je správne plánovanie osvetlenia dôležité? Je jedno, či plánujete osvetlenie jednoizbového bytu alebo celej priemyselnej haly s rozhlohou 10 000 m2. Dobrý plán tvorí nevyhnutný základ pre dobrú viditeľnosť a úsporu energií.

Akú intenzitu svetla potrebujete?

Pravdepodobne si vravíte, že potrebujete čo najväčšiu, pravda? Áno, niekde vo výrobnej hale, kde je nevyhnutné zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti pracujúcich a 100 % svetelné podmienky pri ich odbornej práci, je vysoká intenzita svetla vyslovene žiaduca. Na iných miestach, ako sú napríklad chodby, príjazdová cesta do firmy alebo altánok pre fajčiarov nemusia byť osvetlené extrémnym svetlom vhodným skôr pre futbalové štadióny.

Spotreba a životnosť

Výhodou LED osvetlenia je neporovnateľne nižšia spotreba a naopak vyššia životnosť oproti klasickým žiarovkám. Životnosť LED svietidiel bežne dosahuje desiatky tisíc hodín nepretržitej prevádzky. Spotreba energie sa dá vypočítať pri konkrétnom svietidle individuálne. Vo všeobecnosti však platí, že pri LED svietidlách je násobne nižšia.

Inteligentné riadenie osvetlenia

Aby bolo vaše LED osvetlenie skutočne úsporné a výkonné, nestačí ho len správne naprojektovať. Dôležité je aj inteligentné riadenie LED osvetlenia, ktoré zahrňuje napríklad senzory, stmievanie, reakciu svietidiel na deň/noc a iné vychytávky, vďaka ktorým je používanie LED svietidiel ešte komfortnejšie.

Ak máte záujem o profesionálny návrh osvetlenia pre vašu firmu, obchod, sklad, domácnosť alebo akýkoľvek iný interiérový alebo exteriérový priestor, neváhajte nás, prosím, kontaktovať. Tešíme sa na spoluprácu.